Diagnoza i terapia metodą Vojty
Jest to metoda neuromotoryczna. Profesor Vaclav Vojta opracował metodę polegającą na odruchowym uaktywnianiu i wyzwalaniu genetycznie zakodowanych mechanizmów lokomocji. Można je wyzwolić u każdego człowieka, niezależnie od stopnia uszkodzenia układu nerwowego i niezależnie od wieku.
Terapeuta wypracowuje prawidłowy schemat rozwojowy dziecka. Polega to na stymulacji odpowiednich stref ciała dla wywołania prawidłowych wzorców ruchowych. Terapia odbywa się w specjalnie dobranych dla dziecka pozycjach ułożeniowych (na brzuchu, plecach, boku, w pozycji do pełzania). Ćwiczenia są wykonywane na stole, maluszek podczas stymulacji jest rozebrany.
Ćwiczenia z dzieckiem wykonują również rodzice, po wcześniejszym przeszkoleniu przez fizjoterapeutę. Terapię z najmłodszymi dziećmi można rozpocząć zaraz po urodzeniu, a u wcześniaków nawet w inkubatorze. Efekty leczenia uzależnione są od stopnia ukształtowania u dziecka złych nawyków i prawidłowości wykonywania ćwiczeń. Można je zauważyć już po kilku tygodniach.
W ramach terapii Vojty uczymy rodziców/opiekunów również prawidłowej pielęgnacji maluszków (noszenia, odnoszenia, ubierania, przewijania).
Kiedy warto rozpocząć terapię?
Jeśli Twój Maluszek:
- urodził się jako wcześniak
- miał trudny poród lub uszkodzenie splotu barkowego
- rozwija się później niż jego rówieśnicy
- lubi układać swoją głowę i ciało tylko w jedną stronę
- ma wzmożone lub obniżone napięcie mięśni
- nieprawidłowości w obrębie stawów: dysplazje, stopa zniekształcona
- zdiagnozowano u niego choroby neurologiczne lub zespół genetyczny
Podejmij terapię — daj szansę Twojemu dziecku na prawidłowy rozwój.