Cellulit — jeden z największych wrogów lata… To problem estetyczny wielu kobiet w różnym wieku. Pojawia się na udach, pośladkach i brzuchu, zaburza wygląd, często staje się przyczyną kompleksów i zaniżonej oceny. W redukcji cellulitu stosuje się wiele rozmaitych metod – jedną z nich jest bańka chińska, a dokładniej masaż wykonywany przy jej użyciu.
Cellulit to niezapalny proces degeneracyjny powodujący zmiany w strukturze tkanki podskórnej i tłuszczowej, a także wywołujący zaburzenia krążenia krwi i limfy. Daje to objawy w postaci charakterystycznych zmarszczeń i pogrubień skórnych (tzw. skórka pomarańczowa), rozszerzenia porów, obrzmienia naskórka oraz nieregularności w napięciu skóry.
Przyczyny jego występowania nie zostały jednoznacznie ustalone. Przypuszcza się, że na rozwój cellulitu mają wpływ m.in. aktywność hormonów (głównie estrogenu), predyspozycje genetyczne, niedobór aktywności fizycznej, nieprawidłowa dieta, a nawet przewlekły stres. Wyróżniamy dwa rodzaje cellulitu – celulit wodny i tłuszczowy.
Jak sobie z nim radzić?
W celu redukcji cellulitu wykonuje się różne zabiegi. Jednym z nich jest masaż bańką chińską, wywodzący się z kultury i medycyny Azji. Bańka chińska to rodzaj okrągłego naczynia – bambusowego, gumowego lub szklanego. Jest to przyrząd z zaokrąglonymi brzegami, którym można wykonywać masaż samodzielnie w domu, jak również w gabinetach kosmetycznych. To odmiana tzw. bańki próżniowej i bańki zimnej, pod ciśnieniem zasysająca tkankę, do której się ją przyłoży.
Masaż bańką chińską wykazuje skuteczność w redukcji cellulitu. Prawidłowo wykonywany nie tylko pobudza krążenie krwi i płynów ustrojowych, ale też aktywizuje tkanki do przebudowy. Mechaniczna stymulacja intensyfikuje syntezę kolagenu i elastyny. Wspomaga też rozbijanie złogów tkanki tłuszczowej i pobudza metabolizm, mobilizując ciało do wchłaniania uszkodzonych adipocytów i usuwania zalegających toksyn z organizmu. Działanie takie jest szczególnie istotne przy problemie z cellulitem.
Masaż z użyciem bańki chińskiej zwiększa przekrwienie tkanek. Pobudzone krążenie krwi, co skutkuje lepszym transportem składników odżywczych i tlenu do skóry. Poprawa ukrwienia przekłada się więc na lepsze dotlenienie i ogólną poprawę stanu skóry. Wizualne zmiany, jakie można zaobserwować, to m.in. wyrównanie kolorytu cery, czy zagęszczenie i ujędrnienie skóry.
Przeciwwskazania do masażu:
- ciąża i wczesny etap laktacji;
- choroby układu krążeniowego;
- zmiany na skórze (rany, wysypka);
- cera naczynkowa;
- choroby zapalne (np. przy chorobach infekcyjnych górnych dróg oddechowych).